اسلایدر

۱۰ توصیه رهبر انقلاب درباره‌ی آداب نماز

یکی از توصیه‌های رهبر انقلاب به جوانان در سالهای متمادی تقویت ارتباط با خدا و انس با نماز و معنویت بوده است. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در ایام ماه مبارک رمضان برخی از این توصیه‌ها را در گزیده بیانات پیش رو مرور کرده است :

 


ادامه مطلب


[ سه شنبه 27 مهر 1395  ] [ 01:55 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چهل و دو حدیث درباره نماز

حدیث (1) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

لا تَزالُ اُمَّتى بِخَيرٍ ما تَحابّوا وَ اَقامُوا الصَّلاةَ و َآتَوُا الزَكاةَ و َقَروا الضَّيفَ... ؛

امّتم همواره در خير و خوبى اند تا وقتى كه يكديگر را دوست بدارند، نماز را برپا دارند، زكات بدهند و ميهمان را گرامى بدارند...

 امالى (طوسى) ص 647، ح 1340

 


ادامه مطلب


[ سه شنبه 27 مهر 1395  ] [ 01:33 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

روش‏های دعوت‏ کودکان و نوجوانان به نماز در خانواده

دکتر غلامحسین حیدری‏ خانواده،منظومه‏ای متشکل از زن و مرد و فرزندان است که یک سلسله روابط عمیق روحی،عاطفی، اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی میان آنان جاری است و با هدف رفع نیاز و کسب آرامش در حیطهء روابط بالا و تولید و تربیت نسل،به حیات خود ادامه می‏دهد. در حقیقت،خانواده مهم‏ترین جایگاه پرورش نیروی انسانی و محیطی مناسب برای رشد اعضای خود به شمار می‏رود.زن و مردی که با پیمان ازدواج به همسری یکدیگر درمی‏آیند،نسبت به یکدیگر احساس‏ مسئولیت می‏کنند و به خاطر مسائل اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی،بیش از پیش با جامعهء خود ارتباط خواهند داشت و نه تنها موجودیت جامعه را به رسمیت می‏شناسند،بلکه ایمان خویش را نیز از سستی نجات‏ خواهند داد.
 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 26 مهر 1395  ] [ 10:18 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

طریقه خواندن نافله صبح

نافله به كار مستحبی، كار نیكو، كه بر انسان واجب نیست. اطلاق می شود. هم چنین به معنی نوه، غنیمت و عطاء نیز آمده است.[ المنجد ج2، ص 1986، مولف: لویس معلوف مترجم: محمّد بندریگی] و در اصطلاح فقهاء: به نمازهای مستحبی در شرع مقدس اسلام نافله می گویند. بیشترین استعمال نافله در نمازهای مستحبّی است.[مصطلحات الفقه ص 528 ؛ آیت‌ الله مشكینی]

معنای اصطلاحی نافله اخصّ است و فقط شامل نماز مستحبّی می شود. ولی معنای لغوی اعّم است. هم شامل نماز مستحبّی و هم شامل غنیمت و عطاء می شود.  بین معنای لغوی و اصطلاحی عموم و خصوص من وجه است.

 


ادامه مطلب


[ دوشنبه 26 مهر 1395  ] [ 09:50 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چند خاطره نماز از شهدا و رزمندگان

نماز شب در قبر ! (شهيدان حسين و ابوالفضل قربانى)
عمليات پيروزمد خيبر در جزيره ى مجنون در جريان بود، قراربود پس ازشكستن خط ، يگان ما كه در سه راه فتح مستقر بود به سمت بصره پيشروى كند. دشمن بعثي با آگاهي نسبى از اين اخبار،دست به مقاومت شديد زد و علاوه بر جنگ رواني شديد و بمباران ها وحملات شديد شيميايي، با آنچه داشت شبانه روز آتش بر سررزمندگان ريخت. در اين ميان دو برادر به نام هاى حسين و ابوالفضل قربانى با حالات معنوى خود كل گردان را متاثر كرده و چون خورشيدى فروزان نورافشانى مىكردند. اين دو برادر شهيد، فارغ ار حوادث و هرآنچه اتفاق مىافتاد درهر مكانى كه يگان مستقر مي شد، قبرى حفرمي كردند وبه خصوص در شب ، نمار مي خواندند. هركسي كه بيدارمى شد، آن دو را در حال مناجات و نماز مى ديد. چقدر زيبا بود توجه به معبودشان .


ادامه مطلب


[ شنبه 24 مهر 1395  ] [ 11:54 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نمازی که ثواب ختم قرآن را دارد

رسول اکرم ص فرمودند : هر کس شب دوشنبه دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت آن یک حمد و هفت مرتبه سوره توحید بخواند و بعد از تمام شدن نماز هفت مرتبه تسبیحات اربعه و لا حول و لا قوه الا بالله العلی العظیم بگوید، ثواب ختم قرآن برای او نوشته شود.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 24 مهر 1395  ] [ 11:08 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آثار نماز خواندن برپيشگيري از آلزايمر

جديدترين پژوهش هاي انجام شده درباره آثار نماز خواندن نشان مي دهد كه خواندن منظم نماز به ميزان زيادي خطر ابتلا به بيماري آلزايمر را كاهش مي دهد.
 به نقل از شينهوا ، براساس اين پژوهش جديد، خواندن منظم نماز ميزان ابتلا به بيماري آلزايمر را تا 50 درصد كاهش مي دهد. اين پژوهش نشان داد زناني كه به شكل منظم نماز  مي خوانند ابتلاي آنها به بيماري آلزايمر دستكم 50 درصد كمتر از زناني است كه نمازنمي خوانند. شايان ذكر است هدف از اجراي اين پژوهش ارائه برنامه اي براي خانواده هايي بوده است كه در معرض بيماري آلزامير قرار داشتند.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 24 مهر 1395  ] [ 10:52 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

تاثیرات نماز بر روح و جسم انسان

1- یافته های جدید درباره سجده کردن
هر اندازه که محور طولی انسان کاهش یابد، میزان در معرض اشعه‌های الکترومغناطیسی قرار گرفتن او نیز کم می‌شود. در زمان سجده کردن هم محور طولی انسان و هم به دنبال آن میزان تاثیرگذاری الکتریسیته‌ها کم می‌شود و سپس عمل تخلیه از طریق تماس پیشانی با زمین صورت می‌گیرد، البته در زمان سجده به دلیل آنکه دیگر نقاط بدن هم با زمین ارتباط می‌یابند، عمل تخلیه آسان تر انجام می‌شود و انسان از بیماری‌های روحی، جسمی و حتی سرطان در امان می‌ماند. شیوه درست تخلیه الکتریسیته‌ی بدن به همان شیوه‌ای است که انسان در زمان نماز گزاردن دارد و به سوی مکه نماز می‌خواند، چرا که این حالت بهترین حالت است و شخص احساس آرامش و راحتیبیشتری خواهد داشت. الا بذكر الله تطمئن القلوب (سوره رعد/آیه 28)

 


ادامه مطلب


[ شنبه 24 مهر 1395  ] [ 10:22 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

ارتباط و معاشرت با فرد بی نماز

سوال : خواهرم مدتى است با مردى ازدواج کرده که نماز نمى خواند و چون همیشه در جمع ما حضور دارد، مجبور به صحبت و معاشرت با وى هستم و گاهى بنا به درخواست خودش او را در بعضى از کارها کمک مى‏کنم، سؤال من این است که آیا شرعاً براى من سخن گفتن با وى و معاشرت و یارى کردن او جایز است؟
و نسبت به او چه تکلیفى دارم؟

√ جواب : بر شما به جز مداومت بر امر او به معروف و نهى وى از منکر، در صورت تحقق شرایط آن، چیزى واجب نیست، و معاشرت و یارى کردن او اگر سبب تشویق بیشتر او بر ترک نماز نباشد، اشکال ندارد.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
( استفتائات مقام معظم رهبری )

 

منبع : http://www.cloob.com/cdf/ahkamm


ادامه مطلب


[ جمعه 9 مهر 1395  ] [ 04:36 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

برخی از مکان هایی که نماز خواندن در آنها مکروه است

حمام ، مقابل دری که باز است ، در جاده و خیابان و کوچه (در صورت عدم مزاحمت) ، مقابل آتش ، داخل آشپزخانه ، در مکانی که عکس ذی روح باشد ، در اطاقی که شخص جنب در آن باشد ، در قبرستان
 

 

منبع :
-----------------
توضیح المسائل مراجع مسأله 898 .

 


ادامه مطلب


[ جمعه 9 مهر 1395  ] [ 04:34 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]