اسلایدر

آموزش اذان و اقامه

براى مرد و زن ، مستحب است پیش از نمازهاى یومیه ، اذان و اقامه بگویند، اما احتیاط مستحب این است که اقامه ترک نشود، مخصوصاً در نماز صبح و مغرب و براى کسى که به جماعت نماز نمى خواند.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 3 مهر 1395  ] [ 11:06 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

احاديث پيرامون وضو

وضو کلید نماز
قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:…والوضوء مفتاح الصلاة ؛
… وضو کلید نماز است .
(نهج الفصاحه ، حدیث ۱۵۸۸) 

وضو در هواى سرد
قال الباقر – علیه السلام -:ثلاث کفارات فاسباغ الوضوء فى السبرات و بالمشى باللیل و النهار الى الجماعات و المحافظة على الصلوات ؛
سه چیز است که جبران کننده و محو کننده گناه است :
۱ – کامل گرفتن وضو در هواى بسیار سرد.
۲ – راه رفتن در شب و روز به سوى جماعتهاى اسلامى (نماز جماعت و جمعه ).
۳ – مراقبت بر انجام صحیح نمازها.
(معانى الاخبار، ص ۳۱۴) 


ادامه مطلب


[ شنبه 3 مهر 1395  ] [ 10:56 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

استفتائات اذان و اقامه

رسول گرامي خدا (صلّي الله عليه و آله و سلم) مي فرمايند:

كسيكه براي رضاي خدا اذان مي گويد ، ما داميكه مشغول گفتن اذان است مانند شهيدي است كه در خون خود مي غلطد  و هر تر و خشكي كه صداي او را مي شنود (جملات) او را تصديق مي كند و هنگامي كه مي ميرد موجودات زمين متعرض جنازه او نمي شوند ...

مستدرك الوسايل جلد4 صفحه 22 حديث 4078

احكام اذان و اقامه1. براي مرد و زن مستحب است پيش از نمازهاي يوميه اذان و اقامه بگويد ولي پيش از نماز عيد فطر و قربان مستحب است سه مرتبه بگويد «الصّلاة» و در نمازهاي واجب ديگر (مانند نماز ميت) سه مرتبه الصّلاة را به قصد رجا بگويد.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 3 مهر 1395  ] [ 10:27 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اذان شعار بزرگ سیاسی اسلام

علی رغم اینکه دشمنان اسلام با توسل به شیوه های گوناگون، سعی می کنند که دین اسلام را ناکارآمد جلوه دهند، و به این وسیله زمینه تحقیر پیروان این دین را فراهم نمایند، اما یکی از مقدمات نماز که همان اذان است، مسلمانان را در برابر استکبار در هر زمانی به بیداری و هوشیاری دعوت می کند. هر ملتی در هر عصر و زمانی برای برانگیختن عواطف و احساسات افراد خود و دعوت آنها به وظایف فردی و اجتماعی شهاری داشته است و این موضوع در دنیای امروز به صورت گسترده تری دیده می شود، در اسلام نیز برای این دعوت، شعار اذان، انتخاب گردیده است که بسیار رسا، موثر و جذاب است.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 3 مهر 1395  ] [ 09:58 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آداب وضو گرفتن

چون خواستى وضو بگیرى ابتداء شروع مى کنى به مسواک نمودن که دهان را پاکیزه مى کند و بلغم را برطرف و حفظ را زیاد مى کند و باعث زیادتى حَسَنات و خوشنودى حق تعالى است و دو رکعت نماز با مسواک افضل است از هفتاد رکعت به غیر از مسواک و اگر مسواک نباشد انگشت مُجزى است از آن و سزاوار است که در وقت وضو گرفتن رو به قبله بنشینى و ظرف آب را در جانب راست خود مى گذارى و چون نگاهت بر آب فتاد این دعا مى خوانى :

 اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذى جَعَلَ الْمآءَ طَهُورا وَلَمْ یَجْعَلْهُ نَجِسا

ستایش خاص خدائى است که آب را پاک کننده قرار داد و قرارش نداد ناپاک

 

 


ادامه مطلب


[ شنبه 3 مهر 1395  ] [ 09:45 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چرا از نماز لذت نمی‌برم؟

مدتی هست که دلم نمی‌خواهد نماز بخوانم برای نخواندن نماز هزار و یک بهانه می‌تراشم مثلاً با خودم می‌گویم بعد از این فیلم می‌خوانم، بعد از آن هم درس دارم و یا کارهایی برای خودم می‌تراشم که همه آن‌ها را انجام دهم تا نماز نخوانم نمی‌دانم چرا این‌طور شده‌ام؟ چرا از نمازم لذت نمی‌برم؟

 

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 4 شهریور 1395  ] [ 12:16 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

معنای اضاعه نماز و خطر آن

در قرآن کریم، در سوره مریم، پس از آنکه سلسله‌های انبیاء را یکی پس از دیگری معرفی کرده و آن‌ها را ستوده است، ایشان را منعمین از ذریه آدم و نوح خوانده است که در برابر تلاوت آیات الهی بی‌تفاوت نمانده و با اشک و سائیدن پیشانی خویش به خاک، خشوع و بندگی خود را در برابر حق نشان می‌دهند.

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 4 شهریور 1395  ] [ 12:09 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چرا باید نماز خواند؟

به‌راستی چرا باید نماز خواند؟ این سؤالی است که خیلی‌ها به آن دچارند حتی نمازخوان‌ها! متن زیر را بخوانید تا روشن شوید. عبادت، وسیله تکامل و سعادت ماست و دستور خداوند به نماز، نوعی لطف و رحمت و راهنمایی است که ما را به کمال می‌رساند؛ مثلاً وقتی پدر و مادر، فرزندشان را به درس خواندن تشویق کرده و یا وادار می‌کنند، به سود خود فرزند است و سعادت او را می‌خواهند و این امر از روی محبت به فرزند است وگرنه به درس خواندن او نیازی ندارند.

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 4 شهریور 1395  ] [ 12:00 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]