اسلایدر

چگونه نماز گناهان را محو می كند

نماز انسان را در عالمی از معنویت و روحانیت فرو می برد و این عمل عبادی پیوندهای ایمانی فرد را با خدا چنان محكم می سازد كه آلودگی ها و آثار گناه را از دل و جان او شست و شو می دهد. خداوند متعال در آیه ۱۱۴ سوره هود می فرماید: نماز بگذار در آغاز و انجام روز و ساعاتی از شب، زیرا نیكی ها، بدی ها را از میان می برند، این تذكری است برای آنها كه اهل تذكرند". نمازها حسناتی است كه در دل های مومنین وارد شده و آثار معصیت و تیرگی هایی كه دلهایشان را از ناحیه سیئات كسب كرده از بین می برد. این یك امید و امتیازی است كه خداوند به بندگان خود اهدا نموده است.

 


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 20 فروردین 1393  ] [ 10:00 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اهمیت نماز جماعت

غیر از آثار فردی و اجتماعی نماز جماعت(که به آنها اشاره خواهدشد)پاداش‏های عظیمی برای آن بیان شده که در اینجا به بعضی ازروایات، اشاره می‏شود.  از رسول خدا(ص)نقل شده که: «من سمع النداء فلم یجبه من غیرعلة فلا صلاة له‏» نماز کسی که صدای اذان را بشنود و بی دلیل، در نماز جماعت ‏مسلمانان شرکت نکند، ارزشی ندارد.  در حدیث، تحقیر نماز جماعت، به منزله تحقیر خداوند بشمار آمده‏ است: «من حقره فانما یحقر الله‏» شرکت دائم در نماز جماعت، انسان را از منافق شدن بیمه می‏کند.و برای هر گامی که به سوی نماز جماعت و مسجد برداشته شود، ثواب ‏و حسنه در نظر گرفته شده است. همین که کسی برای شرکت در نماز جماعت از منزل خارج ‏می‏شود، یا در مسجد، در انتظار نماز جماعت ‏به سر می‏برد پاداش کسی ‏را دارد که در این مدت، به نماز مشغول بوده است.

 


ادامه مطلب


[ جمعه 8 فروردین 1393  ] [ 05:28 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

فاطمیه

مگه میشه فاطمیه اشکامون رو در نیاره

 تقصیر چشمای ما نیست، نام زهرا گریه داره

 


ادامه مطلب


[ جمعه 8 فروردین 1393  ] [ 05:22 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آرامش در نماز

در یكی از جنگ‌ها كه پیامبر همراه لشكر بودند، در شبی كه پاسبانی لشكر اسلام بر عهده‌ی عباد بن بُشر و عمّار یاسر بود، نصف اول شب نصیبِ،‌عباد گردید و نصف دوم نصیب عمار، پس عمار خوابید و تنها بُشر بیدار بود و مشغول نماز گردید در آن حال یكی از كفار به قصد شبیخون زدن به لشكر اسلام برآمد به خیال اینكه پاسبانی نیست و همه خوابند از دور عباد را دید ایستاده و تشخیص نمی‌داد كه انسانست یا حیوان یا درخت برای اینكه از طرف او نیز مطمئن شود تیری به سویش انداخت تیر بر پیكر عباد نشست و او اَبداً اعتنایی نكرد.


ادامه مطلب


[ دوشنبه 4 فروردین 1393  ] [ 12:01 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نحوه انجام سجده سهو

برای سه چیز بعد از سلام نماز، انسان باید دو سجده سهو بجا آورد:

اول: آن که در بین نماز، سهوا حرف بزند.

دوم: آن که یک سجده را فراموش کند.

 سوم: آن که در نماز چهار رکعتی بعد از سجده دوم شک کند که چهار رکعت خوانده یا پنج رکعت.

و در دو مورد هم احتیاط واجب آن است که سجده سهو بنماید:

اول: در جایی که نباید نماز را سلام دهد، مثلا در رکعت اول سهوا سلام بدهد.

دوم: آن که تشهد را فراموش کند.

اگر انسان اشتباها یا به خیال این که نمازش تمام شده حرف بزند باید دو سجده سهو بجا آورد.

 

 


ادامه مطلب


[ یک شنبه 3 فروردین 1393  ] [ 11:58 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

آداب و مستحبات نماز

 

مراقبت حدود و آداب نماز قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:علم الاسلام الصلاه فمن فرع لها قبله و حافظ علیها بحدها و وقتها و سنتها فهو مؤ من ؛ نماز، پرچم اسلام است ، مؤ من واقعى كسى است كه دل به آن دهد و مراقب حدود و آداب وقت آن باشد. (كنزالعمال ، ج 7، حدیث 1887)

 تربت امام حسین (ع ) قال الصادق - علیه السلام -:السجود على تربه الحسین - علیه السلام - یخرق الحجب السبع ؛ سجده بر تربت امام حسین (ع ) هفت پرده و مانع را مى شكافد. (بحارالانوار، ج 101، ص 135)

 مسواك با هر نماز قال رسول الله - صلى الله علیه وآله -:لو لا ان اشق على امتى ، لامرتهم بالسواك مع كل صلوه ؛ اگر بر امت من سخت و دشوار نبود، هرآینه به آن ها دستور مى دادم كه با هر نماز مسواك بزنند.  (میزان الحكمه ، ج 4، ص 597)

 


ادامه مطلب


[ یک شنبه 3 فروردین 1393  ] [ 11:53 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

تاثیر خواندن نماز صبح بر قلب

اقامه نماز علاوه بر تاثیراتی که بر روح و جان انسان دارد بر سلامتی انسان نیز تاثیر دارد که البته تاکنون در این حد کشف شده و قطعا تاثیرات نماز بیش از این حرف‎هاست.نتایج تازه‌ترین تحقیقات علمی نشان می‌دهد، خواندن نماز صبح،‌ بهترین شیوه‌ برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی ـ عروقی است. بر اساس تحقیقات انجام شده از سوی مؤسسه‌ قلب و عروق اردن، خواب طولانی مدت در طول شبانه‌روز‌، مهم‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های قلبی است. این تحقیقات نشان می‌دهد اگر فردی به مدت طولانی بخوابد، ضربان قلب او به پنجاه بار در دقیقه كاهش می‌یابد كه این امر، منجر به كندی گردش خون در سرخرگ‌ها و سرانجام، انسداد رگ‌ها شده و حملات قلبی عروقی را به‌ دنبال خواهد داشت.

 


ادامه مطلب


[ یک شنبه 3 فروردین 1393  ] [ 11:49 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

خدا چه نیازی به نماز من دارد؟

 

خدا به نماز ما نیاز ندارد. اما من وتو باید لیاقت خودمان را به خدا نشان دهیم.

نماز نشانه‌ی این است که من لایق هستم... ببینید اگر شما به یک کسی خدمتی ، محبتی و نعمتی ارزانی کردید اما او نسبت به این محبت توجهی نکند شما چه می‌گویید ؟ می‌گویید: این نعمت‌هایی که به او دادم، لیاقتش را نداشت.


ادامه مطلب


[ یک شنبه 3 فروردین 1393  ] [ 11:43 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اعمال و نماز عیدنوروز

یا مقلب القلوب و الأبصار .
دل ‏ها ، آفتاب ‏گردان تو شده ‏اند و چشم ‏ها به سوی تو ، به دور روی تو طواف می‏ کنند ؛ هم‏ گام با بهار .

 

یا مدبّر اللیل و النّهار .

سایه‏ های شب و آفتاب روز را تویی که تدبیر می ‏کنی .

 

یا محول الحول و الأحوال .

حال دل‏ های ما در دست‏ های توست ؛ تو مانند گردش حال دانه ‏ها به گیاه ، مثل رویاندن سبزی زندگی از متن تیره خاک ، در کار آفریدنی . دل ‏ها را می ‏گردانی .
 

حَوِّلْ حالنا إلی احسَن الحال . 

تدبیر قلب ما را ، تو ساز کن . گردش آفتاب ‏گردان دل ما را تو هموار کن و ما را به بهترین وقت و نیکوترین حال در این بهار ، بی ‏نیاز کن .

ادامه مطلب نماز و دعای عید نوروز


ادامه مطلب


[ یک شنبه 3 فروردین 1393  ] [ 11:34 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]