اسلایدر

ترک نماز ، گناه کبیره

ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺻﻠﯽ ﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ:
♥•٠·
ﺍ ﻯ ﻋﻠﻰ ! ﻫﺮﮔﺎﻩ ﻭﻗﺖ ﻧﻤﺎﺯﺕ ﺭﺳﻴﺪ،
ﺁﻣﺎﺩﻩ ﺁﻥ ﺷﻮ ﻭﮔﺮﻧﻪ ﺷﻴﻄﺎﻥ ﺗﻮ ﺭﺍ
ﺳﺮﮔﺮﻡ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ ﻭ ﻫﺮﮔﺎﻩ
ﻗﺼﺪ [ ﻛﺎﺭ ] ﺧﻴﺮﻯ ﻛﺮﺩﻯ ﺷﺘﺎﺏ ﻛﻦ
ﻭﮔﺮﻧﻪ ﺷﻴﻄﺎﻥ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺑﺎﺯ ﻣﻰ
ﺩﺍﺭﺩ .

ﻳﺎ ﻋَﻠﻰُّ ﺍِﺫﺍ ﺣَﻀَﺮَ ﻭَﻗﺖُ ﺻَﻼﺗِﻚَ ﻓَﺘَﻬَﻲَّ ﻟَﻬﺎ ﻭَ ﺍِﻻّ
ﺷَﻐَﻠَﻚَ ﺍﻟﺸَّﻴﻄﺎﻥُ ﻭَ ﺍِﺫﺍ ﻧَﻮَﻳﺖَ ﺧَﻴﺮﺍ ﻓَﻌَﺠِّﻞ ﻭَ ﺍِﻻّ ﻣَﻨَﻌَﻚَ
ﺍﻟﺸَّﻴﻄﺎﻥُ ﻋَﻦ ﺫﻟِﻚَ ؛

ﺑﺤﺎﺭﺍﻷﻧﻮﺍﺭ، ﺝ 7، ﺹ 29


ادامه مطلب


[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 03:50 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

احكام نماز (جواب سلام در نماز)

 

√ سوال :
نحوه پاسخ دادن جواب سلام در حین نماز چگونه است؟

√ پاسخ:
nر حال نماز، انسان نباید به دیگرى سلام کند و اگر دیگرى به او سلام کند، باید طورى جواب دهد که سلام مقدّم باشد؛ مثلًا بگوید: «السَّلٰامُ عَلَیْکُمْ» یا «سَلٰامٌ عَلَیْکُم» و نباید «عَلَیْکُمُ السَّلٰامْ» بگوید

انسان باید جواب سلام را چه در نماز یا در غیر نماز فوراً بگوید

و اگر عمداً یا از روى فراموشى جواب سلام را به قدرى طول دهد، که دیگر جواب آن سلام حساب نشود، در نماز نباید جواب بدهد و در غیر نماز هم، جواب دادن واجب نیست


ادامه مطلب


[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 03:43 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

موارد سجده سهو

 

1. آن که در بین نماز، سهواً حرف بزند؛
2. آن که یک سجده را فراموش کند؛
3. آن که در نماز چهار رکعتى بعد از سجده دوّم شک کند که چهار رکعت خوانده یا پنج رکعت؛
4. در جایى که نباید نماز را سلام دهد مثلًا در رکعت اول سهواً سلام بدهد؛
5. آن که تشهد را فراموش کند.


ادامه مطلب


[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 03:38 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

پوشاندن کف و روی پا در نماز

 

آیت الله خامنه ای :‌ در صورتی که نامحرم نباشد، پوشاندن پاها تا مچ پا لازم نیست، امّا برای این که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است، باید قدری پایین تر را هم بپوشاند.

آیت الله مكارم شیرازی : پوشاندن پاها تا مچ لازم نیست، امّا برای آنكه یقین كند كه مقدار واجب را پوشانده است احتیاط این است كه پایین تر از مچ را هم بپوشاند.


ادامه مطلب


[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 03:36 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

احکام وقت نماز

 


1- اگر نماز قبل از وقت خوانده شود -حتى اگر مقدارى از آن باشدنماز باطل است و باید انسان وقتى که مى خواهد نماز بخواند به داخل شدن وقت علم داشته باشد، البته مى شود به جاى علم ، به شهادت دو نفر عادل هم اعتماد نمود -البته در صورتى که شهادت آنها از روى حس و مشاهده باشد؛ یعنى دیده باشند که سایه شاخص رو به زیاد شدن به طرف مشرق نموده است ،نه اینکه شهادت آنان نقل اذان دیگرى باشد اما شهادت یک نفر عادل کافى نیست ، حتى اگر او مؤ ذن عادلى هم باشد، بنابر احتیاط واجب کافى نیست ؛البته عده اى از فقها مى فرمایند به اذان او مى شود اعتماد کرد،ولى به هر حال به ظن و گمان به دخول وقت نمى شود اعتماد کرد، حتى براى کسانى که عذر خصوصى دارند؛ مانند کورى و در زندان بودن ، که بنابر احتیاط واجب باید نماز را تاخیر بیندازند تا علم به دخول وقت پیدا کنند و اما کسانى که عذر عمومى دارند، مانند ابرى یا غبارآلود بودن هوا، جایز است که به ظن و گمان اعتماد نمایند.
 


ادامه مطلب


[ جمعه 19 دی 1393  ] [ 03:21 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اهــمیت نماز

اهمیت نماز از زبان آیت الله مکارم شیرازی ، بد نیست یه نگاه اجمالی به این پست ارزشی بندازید ؛

 

نماز رابطه انسان با خداست و مایه صفاى روح و پاکى دل و پیدایش روح تقوا و تربیت انسان و پرهیز از گناهان است. نماز مهمترین عبادات است که طبق روایات اگر قبول درگاه خدا شود عبادات دیگر نیز قبول خواهد شد و اگر قبول نگردد اعمال دیگر نیز قبول نخواهد شد. و نیز بر طبق روایات، کسى که نمازهاى پنجگانه را انجام مى دهد از گناهان پاک مى شود همان گونه که اگرشبانه روز پنج مرتبه در نهر آبى شست و شو کند اثرى از آلودگى در بدنش باقى نمى ماند. به همین دلیل، در آیات قرآن مجید و روایات اسلامى و وصایا و سفارشهاى پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) و ائمّه هدى(علیهم السلام)از مهمترین کارهایى که روى آن تأکید شده همین نماز است و لذا ترک نماز از بزرگترین گناهان کبیره محسوب مى شود.


ادامه مطلب


[ دوشنبه 1 دی 1393  ] [ 07:35 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نماز امام زمان در اول وقت

یکى از کسانى که حتما نماز خود را اول وقت مى خوانَد وجود نازنین امام زمان حضرت مهدى (علیه السلام) روحى و ارواح العالمین لمقدمه الفداه مى باشد و غیر ممکن است ایشان نماز خود را در غیر وقت خودش ‍ اقامه نماید. و بعد از آن حضرت، افراد صالح و بندگان مخلص خداوندند که به انجام عبادت مبادرت می ورزند. بعضى از محدثان بزرگوار نقل کرده اند که : نماز اول وقت ، حتما بالا مى رود و اگر کسى نماز خود را در اول وقت بخواند ملائکه آسمان ، نماز او را با نماز امام زمان (علیه السلام) و افراد صالح خداوند، بالا مى برند و از فضل وجود و کرم خداوند دور است نمازى که با نماز امام زمان بالا رود و به آن توجه نکنند و آن را قبول ننمایند. از مهم ترین عوامل بی توجهی به نماز و سستی در آن گناه است . حضرت حق (جل و علا) دستور فرمودند که با شیطان طرح دوستی نریزید و از دستورات او پیروی نکنید ؛ چرا که مطیع شیطان، از خدا اطاعت نمی کند قرآن مجید، نماز اول وقت را یکى از صفات مۆمنان مى داند و مى فرماید: مۆمنان کسانى هستند که نمازهایشان را حفظ مى کنند. حفظ نماز به این است که نماز گزاران آن را از اول وقت به تأخیر نیندازند.
(بخشی از کتاب سجاده عشق اثر نعمت الله صالحی حاجی آبادی)


ادامه مطلب


[ دوشنبه 1 دی 1393  ] [ 07:06 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

هرگز

هرگز نمازت را ترک مکن
میلیون ها نفر زیر خاک....
بزرگ ترین آرزویشان باز گشت به دنیاست...
تا سجده کنند....
...و لو یک سجده!ادامه مطلب


[ دوشنبه 1 دی 1393  ] [ 07:04 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]