اسلایدر

هدف از نماز خواندن

 

آفریدگار جهان خالقی حکیم دانا و توانا می­ باشد و دستوری بی­دلیل نمی ­دهد بنابراین، امر این خالق حکیم به عبادتی مانند نماز قطعا اهداف عالیه­ای برای شاهکار خلقتش انسان دارد که به گوشه ای از آنها اشاره می­کنیم.

 

1. یاد خدا

بهترین جلوه یاد خدا، نماز است. یاد خدا وسیله ه­ای است برای خویشتنداری، کنترل غرایز و جلوگیری از روح طغیانگری که لازمه بعد حیوانی انسان است.


ادامه مطلب


[ سه شنبه 13 بهمن 1394  ] [ 10:14 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

حکم نماز جمعه در عصر غیبت(3)

آیا روایات با وجوب تخییرى سازگارند؟
برخى معتقدند روایاتى داریم که با وجوب تخییرى سازگار نیست، بلکه اگر در عصرحضور وجوب تعیینى اثبات شود، در عصر غیبت هم همینطور است .


1. صدوق از زراره نقل کرده: «قلت لاءبى جعفر(ع): على من تجب الجمعة؟ قال: تجب على سبعة نفر من المسلمین، و لا جمعة لاءقل من خمسة من المسلمین، أحدهم الامام، فاذا اجتمع سبعة و لم یخافوا أمّهم بعضهم و خطبهم»
[14]ظاهر صحیحه، سخن کسانى را که امام را «امام معصوم» دانسته اند، باطل مى کند. چون مى فرماید: «فاذا اجتمع سبعة و لم یخافو، امّهم بعضهم و خطبهم»؛ یعنى اگر هفت نفر جمع شدند و نترسیدند، بعضى از این افراد امام شوند و براى بقیه خطبه بخوانند. تعیین نکرد که کدامیک امام شود. معلوم مى شود بدون اینکه امام یا منصوب خاص او امامت جمعه کند،نماز جمعه مى تواند صحیح باشد.

 

 

 

 


ادامه مطلب


[ یک شنبه 11 بهمن 1394  ] [ 01:57 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

حکم نماز جمعه در عصر غیبت(1)

«تقریرى از درس خارج فقه حضرت آیت الله تبریزى»

فصلنامهء «حکومت اسلامى» به منظور نشان دادن فضاى علمى و تخصصى درسهاى خارج حوزه، تلاش نموده تا در هر شمارهء خود، یکى از مباحث مرتبط با حکومت ر، که دردروس فقها و بزرگان حوزه مطرح مى شود، تنظیم و به محضر ارباب علم و دانش عرضه نماید. در شماره هاى پیشین مبحث «حق و تکلیف» و «نقض حکم حاکم» را از دو تن ازشخصیهاى برجستهء علمى حوزهء علمیهء قم منتشر کردیم، اکنون به تناسب موضوع ویژه نامه،مبحث «حکم نماز جمعه در عصر غیبت» از سلسله درسهاى خارج فقه فقیه برجستهء حوزه،حضرت آیت الله حاج شیخ جواد تبریزى را برگزیده، تقریرى از آن را ارائه مى کنیم .


 


ادامه مطلب


[ یک شنبه 11 بهمن 1394  ] [ 01:49 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چطور برای نماز صبح بیدار شوم

چرا خداوند متعال نماز صبح را قرار داد ؟ در حالی که اینقدر کار سختی است و در اغلب اوقات قضا می شود؟ خواب دم صبح خیلی شیرین و سنگین است چطور می توان از آن دل کند و مشغول نماز شد؟


عامل اصلی و زیربنایی سستی در نماز و خواب ماندن برای نماز صبح و یا هر کوتاهی ای که در زمینه دین و عبودیت پیدا می شود در ضعف ایمان است. البته همه ما کم و بیش از این عارضه رنج می بریم و ایمان کامل برای انسان مومن یک ایده آل و آرزوی نهایی است ولی باید بکوشیم هر چه بیشتر آن را تقویت نماییم. در روایت هست که ایمان ده درجه دارد و وظیفه مومن حرکت در این مسیر و افزودن به این درجات است. گناه بودن در صورتی است که اراده خودش در این زمینه دخیل باشد.

 


ادامه مطلب


[ یک شنبه 11 بهمن 1394  ] [ 01:42 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نيت و اخلاص در نماز

فقدان نيت و اخلاص در نماز به منزله فقد روح در غلام است، مرده را تقديم سلطان كردن، استهزا به سلطان و مسخره كردن او نيست؟ آيا كسى كه جنازه‏ متعفنى را به عنوان هديه خدمت سلطان ببرد مستحق اعدام نيست؟فقد ركوع و سجود واقعى جارى مجراى فقد اعضا و فقد اركان جارى مجراى فقد دو چشم و دو گوش و بينى است.عدم حضور قلب و غفلت از معانى بلند آسمانى نماز مانند فقد مشاعر و احساسات عالى است، اگر كسى غلامى را با فقد اين همه اوصاف براى تقديم به حضور سلطان ببرد چه خواهد شد، نماز را هم با فقد اوصاف واقعى به همين صورت حساب كن، ما مكلف به نماز زنده، متحرك، داراى شرايط و اوصاف هستيم نه مكلف به جنازه نماز!!

در ادامه مطلب می خوانید

 


ادامه مطلب


[ شنبه 10 بهمن 1394  ] [ 05:52 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

فلسفه سلام پایان نماز

امام‌ فرمود "پیشوای مترجمان فرمایش خداست و در وقتی كه "السلام علیكم..." خطاب به همگان می‌گوید، به معنای آن است كه همگی از عذاب خدا در روز قیامت مصون هستید".[1] و همین «معنای سلام» و «جایگاه» آن سبب شده است که در پایان نماز نیز سلام بگوییم : چون کسی که فریضه نماز را انجام داده، به نوعی خود را از عذاب سلامت بخشیده است. امام صادق (ع) می فرمایند: معنى سلام در آخر هر نماز امان است، یعنى كسى كه امر پروردگار متعال را به جا آورد و به سنت پیغمبر خدا به حال خضوع و خشوع عمل كند پس او از بلاء دنیا و از عذاب آخرت در امن مى ‏شود.[2]

در ادامه مطلب می خوانید

 


ادامه مطلب


[ شنبه 10 بهمن 1394  ] [ 05:32 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اهمیت نماز اول وقت

دیدگاه قرآن

اتْلُ مَا أُوحِیَ إِلَیْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَ لَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ یَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ...

آنچه از كتاب به سوى تو وحى شده است بخوان و نماز را برپا دار كه نماز از كار زشت و ناپسند باز مى‏دارد و قطعا یاد خدا بالاتر است و خدامى‏داند چه مى‏كنید (سوره عنکبوت آیه ۴۵)

* فَوَیلٌ لِّلمُصَلِّینَ؛ الَّذِینَ هُم عَن صَلاَتِهِم سَاهُونَ...

 پس واى بر نمازگزاران، کسانى كه از نمازشان غافلند...! (سوره ماعون آیات ۴و۵)

در ادامه مطلب می خوانید....

 


ادامه مطلب


[ شنبه 10 بهمن 1394  ] [ 05:15 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نمازگزاران واقعی، پاکدامن هستند

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

خداوند متعال در معرفی نمازگزاران می‌فرماید: «وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ - إِلَّا عَلىَ أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانهُُمْ فَإِنهَُّمْ غَیرُْ مَلُومِینَ - فَمَنِ ابْتَغَى‏ وَرَاءَ ذَالِکَ فَأُوْلَئکَ هُمُ الْعَادُونَ»

و آنها که دامان خویش را (از بى‏‌عفّتى) حفظ مى‏‌‌کنند، جز با همسران و کنیزان (که در حکم همسرند آمیزش ندارند)، چرا که در بهره‌‌‏گیرى از اینها مورد سرزنش نخواهند بود و هر کس جز اینها را طلب کند، متجاوز است. (معارج / 29 تا 31)

در ادامه مطلب می خوانید


ادامه مطلب


[ جمعه 9 بهمن 1394  ] [ 07:35 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

انسان در سایه «نماز» اهل کرامت می‌شود

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

مراقبت، یکی از عوامل رشد و ترقی

خیلی‌‌ها می‌‌پرسند: برای ترقی و تعالی چکار کنیم؟ در جواب عرض می‌شود یکی از عوامل مهم ترقی و رشد، مراقبه است. رعایت کردن است. خداوند چشم داد باید رعایتش کرد تا آلوده نشود و سالم بماند. زبان داد، باید از غیبت، تهمت، پرخاشگری، دروغ، حرفهای خلاف و ... محافظتش کرد، رعایت باید کرد. در هر صورت باید نسبت به حفظ امانت و نسبت به تعهدی که با خدای متعال داریم مراقبه داشته‌ باشیم.

در ادامه مطلب می خوانید...

 


ادامه مطلب


[ جمعه 9 بهمن 1394  ] [ 07:27 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]