اسلایدر

درمان افسردگی با نماز

بیان خواسته‏ها و نیازها به درگاه خداوند متعال و باز گفتن رازها و طلب مغفرت همگی موجبات كاهش غم می‏شود و انسان به هنگام بیان غم‏ها احساس می‏كند كه سبك می‏شود و امری تحقق می‏یابد كه روان شناسان به آن پالایش روانی می‏گویند و این حالت موجب كاهش افسردگی فرد می‏شود و اگر آدمی پیوسته با خدای خویش راز و نیاز كند و غم دل باز گوید، هرگز مبتلا به افسردگی نمی‏شود.

 


ادامه مطلب


[ شنبه 30 مرداد 1395  ] [ 07:47 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

پیامبر اسلام (ص) چگونه وضو می گرفت؟

شیخ کلینی از زراره نقل می کند که امام باقر (ع) فرمود: “آیا برای شما کیفیت وضوی پیامبر (ص) را نقل نمایم؟ عرض کردیم: آری،حضرت دستور داد که قدحی از آب حاضر کنند و آن را جلو روی خود گذارد، سپس آستین های خود را تا آرنج بالا زد و کف دست راست خود را در آب وضو فرو برد و فرمود: در صورتی که دست پاک باشد باید چنین کرد.

 

 


ادامه مطلب


[ شنبه 30 مرداد 1395  ] [ 07:34 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

اثر عجیب دعا برای دیگران

استغفار براي دیگران

از پیامبراکرم (صلوات الله علیه و آله) نقل است که حضرت فرمودند:

«مَنْ قَالَ اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ مُؤْمِنٍ خَلَقَهُ اللَّهُ مُنْذُ خَلَقَ اللَّهُ آدَمَ إِلَى أَنْ تَقُومَ السَّاعَةُ حَسَنَةً وَ مَحَا عَنْهُ سَیِّئَةً وَ رَفَعَ لَهُ دَرَجَةً»؛ اگر کسی برای مؤمنین و مؤمنات طلب مغفرت کند، خداوند به عدد هر مؤمنی که از هنگام خلقت آدم تا قیامت خلق می‏کند، برای او سه چیز در نظر می‏گیرد؛ برایش حسنه می‌نویسد و از گناهانش می‌کاهد و بر مقامش می‏ افزاید. در جامعه اسلامی، مسلمین باید به فکر هم باشند و نسبت به دیگران غافل نباشند. اگر ما برای ديگران دعا كنيم، به‌تدريج به حدی از كمال خواهیم رسید كه در زمانی که فقط برای خودمان دعا می‌كرديم، نمی‌توانستيم به آن كمال برسيم، چرا که وقتی فقط برای خودمان دعا می‌كنيم.

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 28 مرداد 1395  ] [ 06:10 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

جايگاه «نيت» در انجام اعمال عبادي

دين مبين اسلام از سه بخش مهم عقايد، اخلاق و اعمال تشكيل شده است. اين بخش‌ها هر كدام متكفل قسمتي از آموزه‌هاي دين هستند تا انسان در دنيا و آخرت زندگي پاك (حيات طيبه) و سعادتمندانه داشته باشد. علم فقه اسلامي،‌ عهده دار بيان آموزه‌هاي قسمت اعمال است، اعمالي كه همگاني بوده و براي همه مكلفين، ضروري است آنها را مراعات كنند. به بيان ديگر، علم فقه اسلامي عهده‌دار آموزه‌هايي است كه شرط ابتدايي و لازم براي زندگي اسلامي و سعادت ابدي محسوب مي‌شوند و بدون مراعات آنها، انسان نمي‌تواند به زندگي پاك (حيات طيبه) در دنيا و آخرت نائل شود. به عبارت ديگر، علم فقه اسلامي متكفل بيان مسائلي از اسلام است كه جنبه عمومي دارد و بر هر انساني مراعات آنها براي داخل شدن در زمره بندگان خدا، ضروري است .

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 28 مرداد 1395  ] [ 06:04 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

نماز خوف چگونه خوانده می‌شود؟

. نماز خوف، از نمازهایی است كه به تصریح قرآن مجید در یكی از غزوات تشریع شده است كه این غزوه در سال چهارم[1] یا پنجم و یا ششم[2] هجرت بوده و این نماز با كیفیت مخصوصی خوانده می‌شود. در قرآن كریم خداوند خطاب به پیامبر اسلام(ص) به چگونگی نماز خوف اشاره نموده است: «و هنگامى كه در میان آنها باشى، و (در میدان جنگ) براى آنها نماز را برپا كنى، باید دسته‌اى از آنها با تو (به نماز) برخیزند، و سلاح‌هایشان را با خود برگیرند و هنگامى كه سجده كردند (و نماز را به پایان رساندند)، باید به پشتِ سرِ شما (به میدان نبرد) بروند، و آن دسته دیگر كه نماز نخوانده‌اند (و مشغول پیكار بوده‌اند)،

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 28 مرداد 1395  ] [ 05:58 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

چگونه نماز گناهان را محو می كند

نماز انسان را در عالمي از معنويت و روحانيت فرو مي برد و این عمل عبادی پيوندهاي ايماني فرد را با خدا چنان محكم مي سازد كه آلودگي ها و آثار گناه را از دل و جان او شست و شو مي دهد.خداوند متعال در آیه ۱۱۴ سوره هود مي فرمايد: نماز بگذار در آغاز و انجام روز و ساعاتي از شب، زيرا نيكي ها، بدي ها را از ميان مي برند، اين تذكري است براي آنها كه اهل تذكرند". نمازها حسناتي است كه در دل هاي مومنين وارد شده و آثار معصيت و تيرگي هايي كه دلهايشان را از ناحيه سيئات كسب كرده از بين مي برد. اين يك اميد و امتيازي است كه خداوند به بندگان خود اهدا نموده است.

 

 


ادامه مطلب


[ پنج شنبه 28 مرداد 1395  ] [ 05:52 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]

تاثیرات نماز در زندگی

1 هدف نماز, ذكر و یاد خداوند متعال است ; ذكری كه مقدمهء فكر و فكری كه مقدمهء عمل باشد.
2 نماز وسیلهء پاك كردن گناهان است , زیرا خواه ناخواه انسان را متوجه توبه و اصلاح اعمال و رفتار گذشته می كند.
3 نماز سد بزرگی است در برابر گناهان , چون روح ایمان را در انسان تقویت كرده و نهال تقوا را در دل پرورش می دهد. روی همین جهت شرح حال افراد گناهكاری را نزد پیامبرو اولیای گرامی اسلام بیان می كردند و آنان می فرمودند: نگران نباشید. نماز آن ها را اصلاح می كند و آرام آرام ایمانشان تقویت شده و گناه را رهامی كنند.


ادامه مطلب


[ دوشنبه 11 مرداد 1395  ] [ 06:43 ب.ظ ] [ محمد معزی زاده ]