اسلایدر

چگونه می توان از نماز نافله بهره برد؟

در روايات وارد گشته که نمازهاي نافله مانند سدي هستند که از نمازهاي واجب محافظت مي کنند يا موجب جبران نقائص نماز مي گردند. امام سجاد(ع) فرمودند: «حق تعالي تدارک خواهد فرمود نقصان نمازهايتان را به نمازهاي نافله» (منتهي الامال، تاريخ امام سجاد(ع« البته برخي از نمازهاي مستحبي اثرات مخصوص به خودي نيز دارند مانند نماز شب که خواص متعددي در روايات براي آن بيان شده مانند تقويت ايمان و انس به خداوند، زيادي روزي، زيبايي چهره و... . يا نماز جعفر طيار که براي برآورده شدن حاجت يا رفع مشکل خوانده مي شود يا نماز شکر که موجب ازدياد نعمت مي گردد و طريقه بهره برداري کامل از نوافل همان شيوه اي است که خود معصومين(ع) به نسبت به انجام نوافل دستور داده اند، يعني به هيچ وجه کمترين تغييري در آن ايجاد نکنيم. تمام نمازهاى يوميه براى خود نماز نافلهاى دارند كه به صورت دو ركعتى همانند نماز صبح خوانده مىشود .

 

 

نماز های نافله روزانه

نافله صبح: دو ركعت قبل از نماز صبح. نافله ظهر : 4 تا دو ركعتى قبل از نماز ظهر. نافله عصر: 4 تا دو ركعتى قبل از نماز عصر. نافله مغرب: 2 تا دو ركعتى بعد از نماز مغرب. نافله عشا: يك دو ركعتى به صورت نشسته.

نماز نافله شب  نماز شب 11ركعت است. که به صورت 5 تا دو رکعتی و 1 تا یک رکعتی خوانده می شود.

4تا دو ركعتى اوّل به نيّت نماز نافله شب. 1 دو ركعتى به نيّت نماز نافله شفع. 1 يك ركعتى به نيت نافله وتر.

کیفیت و نحوه خواندن نافله صبح  دو رکعت است که وقت آن از نصف شب به اندازه گذاشتن 11 رکعت نماز شب است تا نزدیکی طلوع آفتاب که سرخی آفتاب و حمره مشرقیه پدیدار گردد اما بهتر است بعد از فجر اول و قبل از نماز صبح خوانده شود و در رکعت اول آن بعد از حمد سوره قل یا ایها الکافرون و در رکعت دوم بعد از حمد سوره توحید خوانده شود. بین نافله نماز صبح و نماز صبح بهتر است سه تا صلوات بفرستد  که هر کس چنین کند خداوند روی او ا از حرارت آتش جهنم نگه می دارد . سپس سجده شکر کند و بعد از اذان و اقامه ، مشغول نماز صبح شود . و بعد از نماز صبح هم اگر حوصله داشته باشید دعای عهد و زیارت آل یاسین و زیارت عاشورا و دعای صباح

 

منبع : سایت تبیان

[ سه شنبه 27 مهر 1395  ] [ 02:14 ق.ظ ] [ محمد معزی زاده ]